Yelken ve Top
Yelken ve Top

Yelken ve Top

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)
₺15,00 'den başlayan taksitlerle

Carlo M. Cipolla, Çeviri: Aslı Kayabal
128 s, 2. hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 06/2003

Baharat, fildişi, ipek, porselen, altın, bakır, buğday ve köle ticareti Avrupalıları hep denizlerin ötesine çekti. Atlas Okyanusu kıyılarındaki Avrupa ülkeleri 14. ve 15. yüzyıllarda toplarla donatılmış yelkenlileriyle dünyaya yayıldılar. Yelken kullanımındaki tecrübeleri ve sahip oldukları toplar sayesinde, karadaki yenilgilerine karşın okyanusların sahibi olmuşlardı.

(Vele E Cannoni)
Carlo M. Cipolla, Çeviri: Aslı Kayabal
128 s, 2. hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 06/2003

Baharat, fildişi, abanoz ağacı, ipek, porselen, altın, bakır, buğday ve köle ticareti Avrupalıları hep denizlerin ötesine çekti. Atlas Okyanusu kıyılarındaki Avrupa ülkeleri 14. ve 15. yüzyıllarda toplarla donatılmış yelkenlileriyle dünyaya yayıldılar. Artık olağanüstü etkili bir araç vardı. Az sayıda mürettebatla çok büyük bir enerjiyi kontrol edebiliyor ve dünyanın her yerine sevk edebiliyorlardı. Hızlı ve ani yükselişlerinin sırrı burada gizliydi: Yelken kullanımındaki tecrübeleri ve sahip oldukları toplar.

Gözü pek bir biçimde denizler ötesine yayılıp, Asya, Afrika ve Amerika kıyılarında hakimiyetlerini saldırgan bir şekilde kabul ettiren bu ülkeler, karada şaşılacak derecede zayıftı ve Osmanlı orduları önünde sürekli olarak geri çekiliyorlardı. Avrupalılar, karadaki bu yenilgilerine karşın savaş gemilerinin üstünlüğü ile okyanusların sahibi olmuşlardı.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR