Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri
Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

Fiyat : ₺425,00(KDV Dahil)
₺425,00 'den başlayan taksitlerle

Ümit Çevik
212 s, 1. hamur, 16x23 cm
Birsen Yayınevi, İstanbul, 2018

Kitabın amacı "Denizcilik Sözleşmelerini okuyucuya tanıtmak, her sözleşmenin hangi nedenle yapıldığını ve hangi konuları içerdiğini anlatmak".

Büyük bir bülümü denizlerle kaplı olan dünyamızda, deniz taşımacılığının ayrı bir yere ve öneme sahip olduğu, bu sektörde gerçekleştirilecek olan tüm faaliyetlerin belirli kurallara bağlanarak düzene sokulması ve denetim altında tutulmasının kaçınılmaz bir gereklilik olarak, tarihin çeşitli dönemlerinde ortaya çıkan bir takım olaylar ve anlaşmazlıklara kendini gösterdiği fikri, uluslararası denizcilik sözleşmeleri kitabının 1. baskısında yer alan önsöz içerisinde açıkça ifade edilmişti.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, dünya genelinde mevcut bulunan tüm kurallar, eğitim temeline dayanmaktadır. Zira, kurallar konusunda insanları eğitmedikten sonra, bu kuralları uygulayabilecek kimseler bulunamayacağından, kurallar koymak da gereksiz bir hal alacaktır.

Deniz Taşımacılığı Faaliyetlerini, kurallar çerçevesinde düzene sokmak, birtakım riskleri azaltmak ve denizcilik faaliyetlerini daha kolay uygulanabilir kılmak amacıyla yapılmış ve yapılmakta olan Uluslararası Denizcilik Konvansiyonları sayesinde, çeşitli kuralların ortaya çıktığı, bu kuralların hükme bağlandığı ve günümüzde artık globalleşmeye yüz tutmuş olan ve bu evrimini tamamlama sürecinin ortalarında olan dünyamızda, artık bu gibi kuralların öneminin daha iyi anlaşılmasına sebep olan çeşitli denizcilik sözleşmelerinden, bu kitabın 1. baskısında yeterince bahsedilmiş idi.

Ancak, her zaman ifade edildiği gibi, ne kadar önemli, ne kadar faydalı ve ne kadar gerekli olursa olsun, bu kurallar, deniz taşımacılığını gerçekleştirenler tarafından bilinmedikçe, hele ki bilinse bile uygulamaya sokulmadıkça, hiçbir anlam ifade etmez. Bu amaçla, gelişmiş ülkelerin öncülüğü ile yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bu sözleşmelerin, Denizcilik Eğitimi veren kuruluşlardan başlayarak, denizcilikle ilgili her alanda yeterli derecede biliniyor olması gerekliliğini yeniden ifade etmekte yarar vardır.

Bu sözleşmelerin her biri oldukça geniş kapsamlıdır. Her bir sözleşmenin içerdiğî kurallar, en ince detayına kadar açıklamalı ayrı kitaplar halinde, Ingilizce yazılıp yayınlanmaktadır. 1. baskıda da tavsiye edildiği üzere, bunları öğrenmenin en iyi yolu, IMO tarafından yayınlanan bu kitapları alıp, sözleşmeleri incelemektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR