Uluç Reis
Uluç Reis

Uluç Reis (K.ÖR.ULRS)

Fiyat : ₺48,00(KDV Dahil)
₺48,00 'den başlayan taksitlerle

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)
476 s, 2. hamur, 13.5x19.5 cm
Bilgi Yayınevi, Ankara, 01/2011

Halikarnas Balıkçısı, başta Uluç Reis olmak üzere, korsanlığa bir yandan Anadolu çelebiliğini, öte yandan Magrip'in büyüleyici gizemini katan, Avrupa kıyılarını bir Kartaca hışmıyla vuran Türk denizcilerini, o kendine özgü üslubu, içten ve coşkulu anlatımıyla romanlaştırıyor.

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)
476 s, 2. hamur, 13.5x19.5 cm
Bilgi Yayınevi, Ankara, 01/2011

Adı Akdeniz'le özdeşleşmiş sayılı denizcilerimizden biridir Uluç Reis. Cesareti, zekası ve bilgisiyle Turgut Reis'in dikkatini çekmiş ve onun tarafından yetiştirilmiştir. Preveze zaferinde, Malta kuşatmasında, Kıbrıs'ın ve tüm Ege adalarının fethinde büyük yararlılıklar gösteren Uluç Reis, Trablusgarp ve Cezayir genel valilikleri sırasında Akdeniz'de Türk egemenliğini perçinlemiştir. Daha sonra imparatorluğun Kaptan-ı Deryalığına yükselen Uluç Ali Paşa, on beş yıl süren bu görevi sırasında Türk donanmasını cihanın en büyük deniz gücü halinde tutmasını bilmiştir.

Bu eserinde Halikarnas Balıkçısı, başta Uluç Reis olmak üzere, korsanlığa bir yandan Anadolu çelebiliğini, öte yandan Magrip'in büyüleyici gizemini katan, asıl önemlisi Avrupa kıyılarını bir Kartaca hışmıyla vuran Türk denizcilerini, o kendine özgü üslubu, içten ve coşkulu anlatımıyla romanlaştırıyor.