Karamanya
Karamanya

Karamanya (K.AB.KRMN)

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
₺45,00 'den başlayan taksitlerle

Tuğamiral Sir Francis Beaufort, Çeviri:Ali Neyzi, Doğan Türker
315 s, 2. hamur, ciltli, 12.5x20.5 cm

Amiral Beaufort, 1811-1812 yıllarında Kraliyet Donanması'na ait Frederikssteen gemisiyle, Küçük Asya'nın güney kıyılarının haritasını çizmek, seyir ve hidrografik yapısını belirlemek, deniz kaynaklarını saptamak için görevlendirilir.
Kitap, denizcilikle ilgili bilgiler ile birlikte, güney kıyılarımızın tarihine, tarihi ve fiziki coğrafyasına, arkeolojisine ışık tutuyor.

(Karamania)
Tuğamiral Sir Francis Beaufort, Çeviri:Ali Neyzi, Doğan Türker
315 s, 2. Hamur, ciltli, 12.5 x 20.5 cm
Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü, İstanbul

19. yüzyıl başlarının önemli kaşiflerinden denizci ve haritacı Beaufort, 1811-1812 yıllarında kaptanı olduğu Kraliyet Donanması'na ait Frederikssteen adlı gemiyle, Küçük Asya'nın güney kıyılarının haritasını çizmek, portolonlarını yapmak, seyir ve hidrografik yapısını belirlemek, deniz kaynaklarını saptamak gibi, Donanma Lordlar Kurulu tarafından kendisine verilen asal görevlerini yerine getirirken, bir yandan da bu kıyılardaki ören yerlerini incelemiş, ölçümlemiş, planlarını ve resimlerini çizmiş, yazıtlarını kopyalamış; antik kentler ile akarsu, koy ve körfezlerin eski adlarını belirleyip, haritalarına yerleştirmiştir.

Beaufort'un gezi anıları niteliğindeki yapıtı, denizcilikle ilgili bilgiler ile birlikte, güney kıyılarımızın tarihine, tarihi ve fiziki coğrafyasına, arkeolojisine ışık tutuyor.