Karadeniz
Karadeniz

Karadeniz

Fiyat : ₺105,00(KDV Dahil)
₺105,00 'den başlayan taksitlerle

Charles King, Çeviri: Zülal Kılıç
343 s, 2. hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 06/2008

Pontos Axeinos: Kara ya da kasvetli deniz... Karadeniz'in en eski Yunanca adı bu. Çeşitli dillerdeki adları da anlamca aynı: Maure Thalassa, Çerno More, Marea Neagra, Çorne More, Şavi Zğva. Asırlar boyu denizciler fırtınalı sularına açılmaktan korktukları, belki de derin sularının karanlığı yüzünden bu adlar verilmiş.
Charles King, Karadeniz'i bütün yönleriyle anlatıyor.

Charles King, Çeviri: Zülal Kılıç
343 s, 2. hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 06/2008

Charles King, Karadeniz'i bütün yönleriyle anlatıyor. 18-20 bin yıl önce, jeologların Neoeuxine göl olarak adlandırdıkları bir oluşum olan, coğrafyacı Strabo'ya göre ona dökülen ırmaklar yüzünden taşan bu denizin nasıl oluştuğunu, bölgenin coğrafyasını ve eko sistemlerini inceledikten sonra bizi MÖ 700'e götürüyor. Eski Yunan kolonileri döneminin öykülerini efsanelerle iç içe anlatıyor. Yunan halk dininin dokusunu oluşturan efsanelerin çoğu Karadeniz'de geçiyordu.

King, Karadeniz kabilelerinin Roma imparatorlarını nasıl uğraştırdığını, Pontus kralı Mitradates'e ait pek çok öyküyü anlatıyor. Karadeniz'de İtalyan ticaret kolonilerinin yoğun faaliyetlerini, Yafa'da başlayan vebanın ticari gemilerle yayılıp tüm Avrupa'yı kasıp kavurduğunu, Moğolların Asya ticaretini güvenli hale getirerek Karadeniz üzerinde olumlu bir etki yarattıklarını, Trabzon merkezli Pontus İmparatorluğu'nun çevresindeki Türk beylikleriyle ilişkilerini öğreniyoruz.  Karadeniz'in bir Türk Denizi olduğu 1500-1700 yıllarından sonra güçlü bir donanmaya sahip olan Rusların rekabeti denize bu vasfını kaybettiriyor.  Uzun bir tarihsel yolculuktan sonra günümüze, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne kadar geliyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR