Kalyonlar ve Kadırgalar
Kalyonlar ve Kadırgalar

Kalyonlar ve Kadırgalar

Fiyat : ₺350,00(KDV Dahil)
₺350,00 'den başlayan taksitlerle

John F. Guilmartin, Jr., Çeviri: Ali Özdamar
240 s, kuşe, ciltli, 22x29 cm
Kitap Kitabevi, İstanbul, 09/2010

Bu kitap, Avrupa'nın dünya hakimiyeti kurmasının erken aşamaları sırasında deniz savaşının nasıl geliştiğini ele alıyor.
Guilmartin, Jr. insanın adele gücünden, rüzgarın şiddetinden ve barutun enerjisinden yararlanarak etkili savaş gemileri yaratma sürecini göz alıcı bir şekilde tasvir ediyor.

John F. Guilmartin, Jr., Çeviri: Ali Özdamar
240 s, kuşe, ciltli, 22x29 cm
Kitap Kitabevi, İstanbul, 09/2010

Barutlu silahların 14. yüzyıl ortalarıyla 17. yüzyıl ortaları arasında denizde kullanılabilir duruma getirilmesiyle tüm dünyada güçler dengesi köklü bir değişikliğe uğradı. Denizde savaş, parça parça, sürüncemeli ve genellikle bir sonuca bağlanamayan yerel çatışmalar olmaktan uzaklaşarak, muazzam riskli ve sonuçları çoğu zaman pamuk ipliğine bağlı boğuşmalara dönüştü. Bu değişimin başlıca aktörleri savaş kadırgaları ve kalyondu.

Bu kitap, Avrupa'nın dünya hakimiyeti kurmasının erken aşamaları sırasında deniz savaşının nasıl geliştiğini ele alıyor. Söz konusu dönem Asya ve Amerika'da Avrupa imparatorluklarının kurulmasına, Osmanlının Batı Akdeniz'e hakim olma çabalarının boşa çıkmasına ve Japonya'nın denizaşırı yayılma girişimlerinin püskürtülmesine tanıklık edecekti.

John F. Guilmartin, Jr. insanın adele gücünden, rüzgarın şiddetinden ve barutun enerjisinden yararlanarak etkili savaş gemileri yaratma sürecini göz alıcı bir şekilde tasvir ediyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR