Akdeniz'de Coğrafya, Teknoloji ve Savaş
Akdeniz'de Coğrafya, Teknoloji ve Savaş

Akdeniz'de Coğrafya, Teknoloji ve Savaş

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)
₺25,00 'den başlayan taksitlerle

John Pryor
262 s, 2.hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 09/2004

O dönemin teknolojisiyle Akdeniz'de yol almak zordu, kaptanların suları ve rüzgarları avuçlarının içi gibi bilmeleri gerekiyordu. Deniz ulaşımı kas gücüne ve rüzgara dayanıyordu.
Pryor, 649-1571 arasındaki dönemi inceleyen bu deniz tarihinde Akdeniz'i, yelkenli ve kürekli gemileri, kadırgaları, rotaları, korsanları ve deniz savaşlarını anlatıyor.

John H. Pryor
262 s, 2. hamur, 16.5x21 cm
Kitap Yayınevi, İstanbul, 09/2004

18 Ekim 1184'te, Messina'ya gitmekte olan bir Ceneviz gemisiyle Akka'dan ayrılan Endülüslü gezgin İnbi Cübeyr, "Buralarda rüzgarın esmesinde bambaşka bir sır var" diyerek geminin kaptanı 'Cenovalı Rumi'nin ters rüzgarlardan kaçmak için yaptığı manevraları anlatır. Cübeyr'in bindiği Cenova tüccar gemisi herhalde 12. yüzyılın en büyük ve en gelişmiş teknelerinden biriydi, yine de yolculuk boyunca başlarına gelmeyen kalmamıştı.

O dönemin teknolojisiyle Akdeniz'de yol almak zor işti, kaptanların suları ve rüzgarları avuçlarının içi gibi bilmeleri gerekiyordu. Deniz ulaşımı kas gücüne ve rüzgara dayanıyordu. Ne var ki Akdeniz, bütün zorluklarına rağmen, çevresindeki uygarlıkları hem birleştiren, hem de ayıran bir güçtü.

Tarihçi Pryor, 649-1571 arasındaki dönemi inceleyen bu deniz tarihinde Akdeniz'i, yelkenli ve kürekli gemileri, kadırgaları, rotaları, korsanları ve deniz savaşlarını anlatıyor.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR