16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık ve Eşkiyalık
16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık ve Eşkiyalık

16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık ve Eşkiyalık

Fiyat : ₺62,00(KDV Dahil)
₺62,00 'den başlayan taksitlerle

Catherine Wendy Bracewell, Çeviri: Mehmet Moralı
443 s, 1. hamur, 16x23 cm
Senjli Uskoklar

Bracewell, Osmanlı İmparatorluğu'yla da savaşan Senjli uskokların hayatlarına odaklanarak, 16. yüzyılda üç imparatorluğun sınırlarındaki yaşamı, büyük bir canlılıkla anlatıyor.

Catherine Wendy Bracewell, Çeviri: Mehmet Moralı
443 s, 1. hamur, 16x23 cm
İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 02/2009
Senjli Uskoklar

Bracewell, tarihin sadece imparatorlukların, kralların ve devletlerin tarihi olmadığını, bu tarihte eşkıyaların, korsanların, tarihin gözardı ettiği "küçük insanlar"ın da payı olduğunu, Osmanlı İmparatorluğu'yla da savaşan Senjli uskokların hayatlarına odaklanarak, 16. yüzyılda üç imparatorluğun sınırlarındaki yaşamı, büyük bir canlılıkla anlatıyor.

Senjli Uskoklar 16. yüzyılda, Osmanlı, Habsburg İmparatorlukları ve Venedik sınırlarında, Müslümanlara karşı "Hristiyanlığın duvarı"nı oluşturma düşüncesiyle beslenen eşkiyalar ve korsanlar olarak bilinir. Ancak, Müslümanların malları kadar Hristiyan ve Yahudilerin de mallarını yağmalayan uskoklara karşı Osmanlı İmparatorluğu savaşırken, Habsburg ve Venedik İmparatorlukları bu korsanları kendi amaçları için kullanmaya çalışmıştır.

 Bracewell, uskokların sosyal, kültürel ve ekonomik tarihlerini okura sunarken, modern Avrupa'nın tarihinin anlaşılması için önemli kavramlar öneriyor; bu kavramlar, farklı bir tarih anlayışının ürünü. İdeoloji, sınır ekonomisi, dinsel görev, etnik köken ve kültürel kimlikler arasındaki bağların anlaşılması için farklı bir perspektif sunan bu çalışma, günümüzdeki "sınırların" anlaşılması, "küçük insanlar"ın hayatlarını anlamak için de önemli bir alternatif sunuyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR