Geçiş Ayinleri, Deniz Üçlemesi 1
Geçiş Ayinleri, Deniz Üçlemesi 1

Geçiş Ayinleri, Deniz Üçlemesi 1 (K.ÖR.GÇAY)

Fiyat : ₺20,00(KDV Dahil)
₺20,00 'den başlayan taksitlerle

(Rites Of Passage)
William Golding, Çeviri: Bülent O. Doğan
255 s, 2. Hamur, 13.5 x 19.5 cm
Sel Yayıncılık, Haziran 2017

Golding, 19. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'den Avusturalya'ya bir deniz yolculuğuna çağırıyor bizi. Üniversiteden yeni mezun Edmund Talbot, soylu vaftiz babasının torpiliyle Avustralya'da önemli bir göreve atanmıştır. Gemiye binmeden önce vaftiz babası on bir defter verip yolculukta başından geçenleri yazmasını ister.

 

Vaftiz babasının torpiliyle yerleştirildiği resmi görevine başlamak üzere olan Edmund Talbot’u taşıyan savaş gemisinden bozma köhne yolcu gemisi, İngiltere’den Yeni Dünya’ya varmak üzere demir alır. Bir lord edasıyla güverteye adım atan genç adam bütün yolculuğu günlüğüne kaydeder. Gemiciler, askerler ve göçmenlerle dolu gemide daha ilk günden kaptanla iktidar mücadelesine giren küstah Talbot, su üzerindeki bu küçük dünyanın koşullarını kabullenmeye çalışırken beklenmedik olaylarla karşılaşacaktır. İngiliz sosyal ve sınıfsal yapısına has özelliklerin, güvertenin tümüne ve kamaralara sızdığı bu klostrofobik gemi, bir utanç tiyatrosuna sahne olacaktır.

Deniz Üçlemesi’nin birinci kitabı olan ve Nobelli yazar William Golding’e Booker Ödülü de kazandıran Geçiş Ayinleri, insanın karanlık yönlerini açığa çıkaran,
doğruyla yanlışı alaşağı eden, kutsalı parodileştiren olağandışı bir kurgunun, yazarın edebi dehası ve dil işçiliğiyle yoğrulduğu, klasikleşmiş bir eser.